Agregaty uprawowo-siewne: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

25 sierpnia 2022

Agregaty uprawowo-siewne to bardzo popularne urządzenia, które można spotkać w niemal każdym gospodarstwie rolnym zajmującym się uprawą roślin. Ich atutem jest to, że obie czynności zawarte w ich nazwie są wykonywane jednocześnie, dzięki czemu są to maszyny bardzo efektywne i pozwalające na generowanie oszczędności czasu i paliwa. Jaki agregat warto wybrać?

Agregaty uprawowo-siewne – jak wybrać odpowiedni?

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej maszyny, weź pod uwagę swoje zapotrzebowanie, aby jak najlepiej dobrać ją do określonych warunków pracy. Do ważnych kryteriów wyboru agregatu uprawowo-siewnego można zaliczyć poniższe aspekty.

  • Powierzchnia uprawianej działki – szerokość roboczą agregatu trzeba dobrać do powierzchni roboczej, dzięki czemu można osiągnąć maksymalną wydajności pracy. W przypadku dużych działek warto postawić na maszyny o szerokości od 6 do 9 metrów wyposażone w siewniki pneumatyczne. Z kolei na niewielkich polach sprawdzą się urządzenia o szerokości wynoszącej od 3 do 4 m mające siewnik mechaniczny lub pneumatyczny.
  • Rodzaj gleby – w przypadku gleb ciężkich takich jak glinki czy rędziny poleca się zakup masywnego, uniwersalnego agregatu talerzowego, który właściwie spulchni glebę i nada jej odpowiednią strukturę. Natomiast w przypadku gleb piaszczystych i lekkich zaleca się stosowanie agregatu zębowego łączącego siewnik oraz kultywator mający zęby sprężynowe i wał strunowy. Takich maszyn nie można jednak wykorzystywać na polach, gdzie występuje znaczna ilość resztek roślinnych.
  • Warunki oferty producenta – to kwestia nieco odmienna od dwóch powyższych, jednak również bardzo istotna. Zakup agregatu uprawowo-siewnego to spory wydatek, dlatego warto zyskać pewność, że zakup będzie udany, a eksploatacja urządzenia bezproblemowa. Zwracaj więc uwagę na gwarancję udzielaną przez producenta, dostępność części zamiennych, warunki świadczenia serwisu czy pomoc pogwarancyjną. Dobrze jest rozpocząć poszukiwania od maszyn renomowanych dostawców.

Dobrze dobrany agregat uprawowo-siewny pozwala zoptymalizować procesy produkcyjne i obniża koszty eksploatacyjne w gospodarstwie. To jedno z najpopularniejszych urządzeń, które jest dostępne w wielu różnych wariantach.

Dobry agregat uprawowo-siewny – jaki powinien być?

Przed zakupem agregatu warto uwzględnić opisane wyżej kryteria, jednak liczą się również parametry techniczne samej maszyny. Na co zwracać uwagę? Sprzęt powinien być funkcjonalny, solidny i wytrzymały. Są to niezbędne cechy, by zapewniał oczekiwane korzyści i służył przez wiele lat.

Siewniki powinny charakteryzować się precyzją utrzymania głębokości siewu i dokładnością w rozmieszczeniu nasion w rzędzie. Ważna jest także możliwość prowadzenia siewu w każdych warunkach. W tym kontekście dobrze sprawdzają się maszyny z pneumatycznym układem dozującym, które już podczas jednego przejazdu wyrównują pole, konsolidują glebę i dociskają wysiane nasiona.

Dobrej jakości agregatów uprawowo-siewnych warto szukać u godnych zaufania dystrybutorów, którzy zapewniają szeroki asortyment zróżnicowanych maszyn.