Aplikator doglebowy — czym jest i jak działa?

16 stycznia 2024

Aplikatory doglebowe to maszyny, które pozwalają efektywnie wykorzystać przede wszystkim nawozy naturalne. Wprowadzają je bezpośrednio do gruntu, co przyspiesza ich działanie oraz wzmacnia efekty. Taki sposób aplikacji ogranicza również marnowanie nawozu. Dowiedz się więcej na temat aplikatorów doglebowych i przekonaj się, ile możesz dzięki nim zaoszczędzić.

Nowoczesne i niezawodne aplikatory doglebowe

Aplikatory doglebowe montuje się z tyłu zbiorników asenizacyjnych. Ich budowa umożliwia wprowadzenie bezpośrednio do gruntu:
• nawozu płynnego,
• obornika,
• gnojowicy.
Urządzenia te są wyposażone w rozdzielacze, węże spustowe oraz narzędzia przeznaczone do naruszania ziemi. Najczęściej tę funkcję pełnią redlice lub talerze.
Aplikatory doglebowe rozcinają zewnętrzną warstwę ziemi, a za pomocą rozdzielacza oraz węży spustowych, które są z nim połączone, rozprowadzają nawozy. W ten sposób docierają one od razu w głębsze partie gruntu.

Jakie są korzyści ze stosowania aplikatorów doglebowych?

Urządzenia te są alternatywą dla rozprowadzania gnojowicy, nawozów płynnych czy obornika na powierzchni pól uprawnych. Ta tradycyjna metoda ma wiele wad, a jedną z nich jest przede wszystkim duże ryzyko marnowania cennych substancji. Do wnętrza gleby dociera wyłącznie ich część, przez co rośliny nie są odżywione równomiernie na całym polu. Może to przekładać się na niższą wydajność upraw.

Stosowanie aplikatorów doglebowych przede wszystkim pozwala na efektywniejsze wykorzystanie składników odżywczych nawozu. Dzięki temu, że są one dozowane bezpośrednio do gruntu, nie ma ryzyka, że pozostaną niewykorzystane na powierzchni pola. Przekłada się to na niższe zużycie nawozu oraz ogólne oszczędności całego gospodarstwa. Aplikatory doglebowe poprawiają rozwój roślin oraz zwiększają plony. Dzięki nim cały proces nawożenia trwa także zdecydowanie krócej. Zastanawiasz się, jakie jeszcze korzyści wynikają z używania takiego sprzętu? Dzięki niemu ograniczysz nieprzyjemny zapach, który towarzyszy nawożeniu pól naturalnymi substancjami. Trafiają one bezpośrednio do gleby, więc na powierzchni pola nie utrzymuje się odór.

Ile można zaoszczędzić, korzystając z aplikatorów doglebowych?

Kalkulator dostępny na naszej stronie pozwala szybko obliczyć realne oszczędności wynikające ze stosowania aplikatorów doglebowych. Dzięki niemu dowiesz się, ile azotu oraz mocznika z nawozu zostanie przyswojone przez uprawiane rośliny.

Przykładowo w gospodarstwie, w którym jest 250 krów, realna oszczędność wynosi ponad 120 000 zł. W przypadku tradycyjnego sposobu aplikacji gnojowicy rośliny przyswajają około 16 t mocznika. Z kolei przy wykorzystaniu aplikatorów doglebowych ilość tej substancji to ponad 49 t. Już na wstępie można zauważyć, że takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla rozwoju roślin, jak i budżetu gospodarstwa rolnego. Skorzystaj z kalkulatora i samodzielnie sprawdź, ile możesz zaoszczędzić.