Ciągnik z gwarancją: jaki model wybrać?

11 sierpnia 2022

Każdy rolnik chociaż raz w życiu musi stanąć przed ważnym zadaniem, jakim jest zakup ciągnika. Wybór nie jest łatwy, zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się zainwestować w nowy pojazd bezpośrednio od dealera. Jednak zanim podpiszesz umowę kupna-sprzedaży, powinieneś zainteresować się tematem gwarancji na ciągnik. Ile trwa? Jakie szkody obejmuje? Która firma oferuje najdłuższą ochronę? Sprawdź.

Ciągnik z gwarancją – czy warto kupić?

Wielu rolników decyduje się na zakup maszyn rolniczych z rynku wtórnego. Kierują się przy tym przede wszystkim względami finansowymi – używany ciągnik jest znacznie tańszy niż nowy model. Jednak czy to na pewno dobre rozwiązanie? Okazuje się, że niekoniecznie.

Choć w pojazd wprost od autoryzowanego dealera trzeba sporo zainwestować, w zamian otrzymujesz nowy, nigdy nieużywany ciągnik z wysokiej klasy częściami i nowoczesnymi udogodnieniami. Zatem możesz mieć pewność, że można go bezpiecznie używać bez ryzyka, że zbyt szybko się wyeksploatuje.

Zyskujesz także prawo do gwarancji fabrycznej. Zapewnia ona:

  • poczucie bezpieczeństwa, że pieniądze zainwestowane w drogi ciągnik zostały należycie wykorzystane,
  • pomoc w przypadku wystąpienia usterki – w zależności od zapisów w umowie, dealer lub firma mają obowiązek naprawić wadę „na własny koszt” lub dostarczyć pojazd wolny od jakichkolwiek uszkodzeń.

Długość gwarancji może różnić się w zależności od danego producenta, a także dealera. Co ciekawe – w niektórych firmach można odpowiednio wydłużyć okres ochrony, jednak za dodatkową opłatą.

Ciągnik z gwarancją – co wybrać?

Zależy Ci na tym, żeby Twoja maszyna rolnicza była objęta jak najdłuższym okresem gwarancji? Wiele firm oferuje ochronę na 1-2 lata. Uważasz, że to za mało? Twoją uwagę powinny zwrócić np. ciągniki marki Kioti.

Od 2020 roku firma oferuje 5-letnią gwarancję na układ napędowy dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców z limitem do 3000 mtg na wszystkie traktory z wyjątkiem pojazdów użytkowych i osprzętu. Gwarancją objęte są modele ciągników:

  • kompaktowych z serii CS, CX, CK i DK,
  • luksusowych z serii RX,
  • z mocnymi silnikami z serii PX.

W ramach tej usługi można skorzystać z naprawy lub wymiany dowolnych części, jeśli okaże się, że są one wadliwe pod względem materiałowym, wykonawczym lub konstrukcyjnym.

Dzięki temu można mieć pewność, że przez pierwsze lata użytkowania ciągnika wszelkie usterki wynikające z winy producenta zostaną naprawione i nie trzeba będzie ponosić za nie dodatkowych kosztów.

Gwarancja na ciągnik – jakie warunki trzeba spełniać, aby z niej skorzystać?

Sam zakup ciągnika z gwarancją nie daje pewności, że będzie można skorzystać z naprawy maszyny na koszt gwaranta. Trzeba spełnić szereg wymagań. Oto najważniejsze z nich.

  1. Ciągnik musi być regularnie poddawany przeglądom w autoryzowanej stacji, aby mieć pewność, że wszystko działa, jak należy.
  2. Wszelkie usterki powinny być zgłaszane do firmy, a następnie naprawiane we wskazanym serwisie.
  3. Ciągnik należy użytkować zgodnie z przeznaczeniem według wskazówek umieszczonych w instrukcji obsługi pojazdu.

Jeśli nie będziesz stosować się do tych zasad, utracisz prawo do gwarancji i wszelkie koszty związane z usunięciem usterki będziesz musiał ponieść samodzielnie.

Zanim zdecydujesz się na zakup ciągnika z gwarancją, dokładnie przeanalizuj jej warunki. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na jaką pomoc można liczyć w przypadku wystąpienia usterki.