Właściciele łąk i pastwisk muszą dbać o właściwą pielęgnację tych terenów. Regularnie przeprowadzane czynności pielęgnacyjne sprawiają, że zasiana na danym obszarze roślinność zyskuje lepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Ponadto w takiej sytuacji rzadziej pojawia się konieczność odnawiania użytków zielonych. Sprawdź, jak należy pielęgnować łąki i pastwiska oraz jakie maszyny pomogą usprawnić ten proces.
Pielęgnacja łąk i pastwisk – co to oznacza w praktyce?
W ramach pielęgnacji użytków zielonych wykonuje się szereg czynności. Do najistotniejszych z nich można zaliczyć:
- włókowanie – czyli wyrównanie powierzchni łąki czy pastwiska choćby poprzez usunięcie znajdujących się tam kretowisk;
- bronowanie – sprzyja rozluźnieniu darni oraz zapewnieniu przykrytym filcem roślinom lepszego dostępu do tlenu;
- wałowanie –to zabieg służący wgnieceniu kamieni w powierzchnię gleby oraz usunięciu nadmiaru powietrza z gruntu;
- zwalczanie chwastów i szkodników –można to robić przy użyciu metod mechanicznych bądź chemicznych.
Kluczową rolę przy pielęgnowaniu użytków rolnych odgrywa także właściwe nawożenie ziemi. Skład gleby należy systematycznie wzbogacać takimi pierwiastkami jak azot, potas i fosfor. Do tego celu można wykorzystywać zarówno nawozy naturalne, jak i sztuczne.
Wybrane maszyny wykorzystywane do pielęgnacji użytków zielonych
Jeśli chcesz zaopatrzyć się w najwyższej jakości maszyny do pielęgnowania łąk i pastwisk, musisz zwrócić szczególną uwagę na urządzenia marki Evers Agro. To sprzęt, który wyróżnia się niezawodnością oraz wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Warto zainwestować zwłaszcza w zakup bądź wynajem następujących maszyn:
- głębosz – urządzenie stosowane do kruszenia oraz spulchniania gleby; do równania powierzchni gruntu służy wał Orion Agregat z dociskiem sprężynowym; sprzęt może pracować na głębokości od 15 do 45 cm; dzięki jego zastosowaniu rośliny znajdujące się na danym terenie lepiej absorbują wodę i składniki odżywcze pobierane z ziemi; zęby MT zapobiegają mieszaniu się górnych i dolnych warstw gleby; głębosz od Evers Agro doskonale nadaje się do wykorzystywania na nierównych nawierzchniach;
- aerator – urządzenie, za pomocą którego przeprowadza się napowietrzanie gleby; pracuje na maksymalnej głębokości 185 mm; ostrza, w które wyposażono sprzęt, działają efektywnie, nie powodując przy tym uszkodzenia darni; poszczególne modele aeratorów Evers Agro różnią się między sobą szerokością roboczą, która może wynosić od 2 do nawet 9 m;
- agregat – w skład którego wchodzą maszyny takie jak włóka, wał, siewnik czy brona, działające także samodzielnie.
Stosowanie wymienionych urządzeń pozwala na szybkie i sprawne przeprowadzanie czynności związanych z pielęgnacją łąk i pastwisk. Musisz jednak pamiętać o wykonywaniu regularnych przeglądów technicznych oraz zabiegów konserwacyjnych. Dzięki temu dany sprzęt będzie Ci służył przez długi czas.