Jak ochronić darń na swoim polu?

11 sierpnia 2022

Trudno wyobrazić sobie pracę w gospodarstwie bez ciągnika rolniczego. Dzięki niemu przygotowanie gleby, sianie, nawożenie i zbieranie plonów stało się o wiele łatwiejsze. Jednak każdy wjazd ciągnikiem czy innym ciężkim pojazdem na pole negatywnie wpływa na kondycję darni i prowadzi do jej uszkodzenia. Zastanawiasz się, jak chronić ją na swoim polu? Kluczowe są dobre opony. Dowiedz się więcej.

Dlaczego trzeba dbać o darń na polu?

Darń, czyli okrywa gleby przerośnięta korzeniami traw i roślin, jest ściśle związana z wierzchnią warstwą gleby. Zabezpiecza ją przed erozją wywołaną szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, takich jak np. mróz czy promienie słoneczne. Dzięki temu ziemia nie wyjaławia się, dobrze trzyma wilgoć i zapewnia roślinom dobre warunki do rozwoju. To przekłada się na jakość i wydajność plonów, jakie można osiągnąć. Dlatego dbanie o darń jest niezwykle istotne.

Jeśli okrywa gleby będzie regularnie i prawidłowo pielęgnowana, można:
● uzyskać optymalne warunki dla wzrostu i rozwoju pożądanych roślin,
● uniknąć wyrastania chwastów i stosowania różnych środków chemicznych.
To z kolei może pozytywnie wpłynąć na zdrowie zwierząt karmionych paszą pozyskaną z tych pól.

Jednak pielęgnowanie, regenerowanie i nawożenie darni mogą nie wystarczyć, jeśli będzie ona narażona na fizyczne uszkodzenia spowodowane poruszaniem się pojazdów mechanicznych.

Jakie ogumienie wybrać do ciągnika, aby chronić darń?

Źle dobrane ogumienie do ciągnika może skutkować pocięciem i mocnym ugnieceniem darni, przez co będzie ona potrzebować dużo czasu na regenerację. Tak się dzieje, gdy opony są cienkie, bardzo twarde i mają małą powierzchnię styku z glebą.

Jeśli chcesz tego uniknąć, zdecyduj się na opony:

  • radiakalne – mają one wzmocnione czoło, a kordy osnowy są poprowadzone prostopadle do drutówki. Umożliwia to odkształcanie się ścian bocznych i barków opony, a nie jej czoła, co zapewnia lepsze przyleganie bieżnika do ziemi,
  • niskociśnieniowe – najlepiej, jeśli będą mogły pracować na jak najniższym ciśnieniu roboczym nawet ok. 0,6 bara,
  • szerokie – w tym przypadku trzeba pamiętać o przepisach ruchu drogowego, które określają dopuszczalną szerokość poszczególnych grup maszyn.

Tego typu opony będą miały dużą styczność z nawierzchnią, co pozwoli równomiernie rozłożyć ciężar ciągnika na darni i zmniejszyć nacisk na nią. To z kolei bezpośrednio wpływa na jej stan.

Warto pamiętać, że jazda na tego typ ogumieniu niesie ze sobą także takie korzyści jak mniejsze ryzyko poślizgu i niższe spalanie. Wpływ na to ma również stan techniczny pojazdu.

Jak przygotować ciągnik przed wjazdem na pole?

Wielu rolników przygotowania ciągnika do pracy w polu zaczyna od przeglądu technicznego. Jeśli chcesz bezpiecznie pracować i cieszyć się sprawną maszyną przez długie lata, przed wyruszeniem na pole sprawdź stan układów hamulcowego i paliwowego, filtry i oleje i akumulator. Gdy odpowiednio przygotujesz swój ciągnik do pracy, wykonywanie obowiązków stanie się łatwiejsze i bezpieczniejsze. Chroń darń na swoim polu, a już po krótkim czasie zauważysz różnicę w jakości plonu.