Dobrze dobrany pług pozwala prowadzić ekonomiczną i efektywną orkę. Aby dokonać trafnego wyboru maszyny, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Bardzo ważne są między innymi klasa i struktura gleby, wielkość pola czy moc ciągnika. Wśród najczęściej wykorzystywanych urządzeń są pługi zagonowe i obracane. Które z nich warto kupić? Jakie parametry wziąć pod uwagę?
Jak wybrać odpowiedni pług?
Pługi są jednymi z najważniejszych maszyn rolniczych. Ich wybór nigdy nie powinien być przypadkowy. Podczas przeglądania ofert różnych producentów należy zwracać uwagę na poniższe aspekty.
- Wielkość pługa – parametry urządzenia muszą być dopasowane do możliwości ciągnika, który będzie je obsługiwał. Jeśli pług będzie zbyt duży, przełoży się to na wzrost zużycia paliwa, wydłużenie czasu pracy i pogorszenie jej efektów.
- Możliwość zmiany szerokości orki – do wyboru są pługi o stałej lub zmiennej szerokości. Pierwszy rodzaj sprawdzi się na glebach jednorodnych. Drugi wariant to idealny wybór, jeśli klasa lub struktura gleby różni się w obrębie gospodarstwa. To również urządzenie, które jest niezwykle przydatne podczas podorywki.
- Kształt części roboczej – w zależności od typu tego elementu pługi dzieli się na talerzowe, lemieszowe i dłutowe. Pierwszy rodzaj jest niezastąpiony do obróbki gleb kamienistych i poprzerastanych korzeniami krzewów. Pługi lemieszowe są natomiast najpopularniejsze. Podcinają glebę i pozwalają na jej odkładanie w regularnych skibach.
Jeśli planujesz zakup pługa lemieszowego, należy się również zastanowić, jaki wariant takiego urządzenia pozwoli na najefektywniejsze prowadzenie orki.
Zagonowy czy obracalny – który pług lepiej się sprawdzi?
Pługi lemieszowe dzielą się na zagonowe i obracalne. Pierwsze z nich obracają skiby tylko w jednym kierunku. W efekcie ich pracy na polu pozostają bruzdy, które utrudniają osiągnięcie wysokich plonów. Wadą tego rodzaju maszyn jest też możliwość wykonywania orki tylko w jedną stronę. Wymusza to wykonywanie „pustych przebiegów” z jednej strony pola na drugą, co obniża ekonomikę pracy.
Znacznie bardziej wydajnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie pługów obracalnych. Są to maszyny wyposażone w podwójną liczbę korpusów i mechanizm pozwalający na ich obracanie. Dzięki temu można prowadzić orkę w obie strony, co eliminuje konieczność wykonywania jałowych przejazdów. Nie pozostawiają również bruzd, dlatego przyczyniają się do uzyskania wyższych plonów.
Pługi obracalne są znacznie bardziej polecane. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wymagają stosowania cięższych i mocniejszych ciągników.
Pługi obracalne w ofercie Poettinger
Jeśli szukasz pługa obracalnego o dobrych parametrach roboczych, warto przejrzeć ofertę producenta Poettinger Polska. Znajdziesz w niej między innymi:
- lekkie obracalne pługi zawieszane,
- średnio ciężkie obracalne pługi zawieszane (ze wzmocnionym kozłem zawieszenia lub bez),
- ciężkie obracalne pługi zawieszane (ze wzmocnionym kozłem zawieszenia lub bez).
Nowością w asortymencie firmy są półzawieszane pługi obracalne. Charakteryzują się małym promieniem skrętu na uwrociu, dzięki czemu pozwalają na oszczędność czasu i paliwa.
Producent podkreśla, że te maszyny są rezultatem wieloletniego doświadczenia w produkcji maszyn rolniczych oraz intensywnych badań nad optymalizacją ich pracy i uproszczeniem obsługi.