Jak zredukować koszty w gospodarstwie rolnym?

4 czerwca 2023

W gospodarstwie rolnym wykorzystuje się urządzenia, których eksploatacja bywa kosztowna. Z tego powodu wiele osób szuka oszczędności. Jak zmniejszyć wydatki związane z operacjami wykonywanymi w gospodarstwie rolnym?

Uniwersalne maszyny dla gospodarstw rolnych

Sposobem na zredukowanie kosztów w gospodarstwie rolnym jest inwestycja w uniwersalne maszyny, które mogą być wykonywane do realizacji wielu prac. Podstawowym sprzętem tego typu jest ciągnik, jednak na polach uprawnych coraz częściej stosuje się też wielofunkcyjne siewniki. Pozwalają one na sprawny wysiew różnych gatunków roślin – także tych, które wymagają zachowania odmiennych odstępów pomiędzy rzędami czy kolejnymi sadzonkami. Dzięki temu jedna maszyna może być wykorzystywana w gospodarstwach, w których uprawia się co najmniej kilka gatunków warzyw lub zbóż.

Maszyny rolnicze wyposażone w nowoczesne rozwiązania

Na rynku znaleźć można również maszyny, które zużywają znacznie mniejszą ilość paliwa, jednocześnie zachowując wydajność i komfort pracy. Zwykle są to jedne z nowszych modeli, wyposażonych w innowacyjne rozwiązania technologiczne. Ich zakup wiąże się ze stosunkowo dużym wydatkiem, jednak zapewnia oszczędności w późniejszym czasie.

Wybierając takie maszyny, jak np. siewniki, warto skupić się nie tylko na ilości zużywanego paliwa, lecz także surowców wykorzystywanych do wysiewu. Warto stawiać na takie modele jak np. Tempo. Siewnik ten pozwala na wysiew z odpowiednią prędkością, jednocześnie oszczędzając nasiona. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w przypadku dużych gospodarstw rolnych.

Nie bez znaczenia jest też czas pracy. Wyższa prędkość działania pozwala oszczędzić od kilku godzin do nawet kilku dni, w zależności od wielkości pola. Dzięki temu można ograniczyć koszty, a także maksymalnie wykorzystać pogodę, która nie zawsze sprzyja zabiegom pielęgnacyjnym czy wysiewowi nasion.

Nowoczesne maszyny dla rolnictwa, czyli oszczędność

Innowacyjne maszyny dla gospodarstw rolnych są drogie, ale zapewniają oszczędność paliwa i czasu. Oznacza to, że część poniesionych kosztów zwraca się nawet po kilku latach korzystania z urządzenia. Takie maszyny wyposaża się w zaawansowane technicznie technologie i części, które w razie uszkodzenia można szybko wymienić na nowe egzemplarze. Często są one również objęte gwarancją trwającą nawet kilka lat.

Współcześnie stosowane maszyny zwykle zapewniają również większą wydajność i precyzję pracy. Dla przykładu, siewniki z serii Tempo wyposażono w technologię PowerShoot, która pozwala na zachowanie pełnej kontroli ruchu nasion nawet przy dużej prędkości jazdy. Rozwiązanie to dopasowuje sposób działania poszczególnych elementów maszyny do panujących warunków atmosferycznych, biorąc pod uwagę również siłę grawitacji. Korzystanie z nowoczesnych sprzętów wyposażonych w innowacyjne technologie zwykle przekłada się na lepszą jakość plonów, co wpływa bezpośrednio na zyski danego przedsiębiorstwa rolnego.