Ładowarka teleskopowa czy ciągnik z ładowaczem? Pomagamy wybrać

16 lutego 2023

Ciągnik z ładowaczem to urządzenie, które można spotkać niemal w każdym gospodarstwie rolnym. Jest bardzo uniwersalne, dlatego wykorzystuje się je podczas wielu prac. Wiele wskazuje jednak na to, że zakup ładowarki teleskopowej może okazać się lepszym wyborem. Czy tak jest w rzeczywistości? Wyjaśniamy różnice pomiędzy tymi maszynami i podpowiadamy, która lepiej się sprawdzi.

Ciągnik z ładowaczem – z czego wynika jego popularność?

Główną zaletą ciągników z ładowaczami jest ich uniwersalność. Pomimo mniejszego udźwigu i mniejszej zwrotności od ładowarki o tej samej mocy, mogą wykonać szerszy zakres prac niż ona. Właśnie dlatego sporo rolników decyduje się na zakup tego urządzenia. Zakładają, że inwestycja w ciągnik szybciej się zamortyzuje.

Nie każde gospodarstwo ma również zapotrzebowanie na używanie ładowarki. W niektórych przypadkach ciągnik z ładowaczem jest w pełni wystarczający. Przed podjęciem decyzji zakupowej rozważ więc, jaki typ prac załadowczych wykonujesz i jak często to robisz. Być może kolejna maszyna nie jest potrzebna.

Trzeba jednak zauważyć, że większość ładowarek teleskopowych może być wykorzystywana do prostych prac polowych i transportowych. Ma znaczne lepsze parametry pracy niż ciągnik, dlatego jej zakup zwykle okazuje się trafioną inwestycją.

Ładowarka teleskopowa – dlaczego warto ją kupić?

Ładowarki teleskopowe to urządzenia niezwykle funkcjonalne, które pod wieloma względami przewyższają możliwości ciągników z ładowaczem. Poznaj główne zalety wykorzystywania takiego sprzętu.

  1. Udźwig jest dwa razy wyższy niż ciągnika o tej samej mocy. To bardzo przydatna cecha między innymi podczas załadunku obornika. Możliwość zastosowania większej łyżki sprawia, że prace mogą być prowadzone znacznie szybciej.
  • Ma niższy środek ciężkości. To pozwala uzyskać większą prędkość przejazdu z ładunkiem i zapewnia stabilność podczas pracy.
  • Ma większy zasięg wysięgnika. Dzięki temu można go wykorzystywać do układania wysokich stert bali słomianych.
  • Jest niższy i cięższy niż ciągnik. To sprawia, że może wjechać w miejsca niedostępne dla ciągnika. Może także obracać się wokół własnej osi, wykorzystując znacznie mniejszą przestrzeń. Jest to możliwe między innymi dzięki wszystkim skrętnym kołom.
  • Jest wyposażony w zaczep transportowy. Można zaczepić do niego przyczepę transportową, co poszerza zakres jego wykorzystywania.

Zalety ładowarki teleskopowej sprawiają, że daje ona znacznie więcej możliwości niż standardowy ciągnik z ładowaczem. Jeśli więc szukasz nowego funkcjonalnego urządzenia do Twojego gospodarstwa, zakup takiej maszyny z pewnością się opłaci.

Jaką ładowarkę teleskopową wybrać?

Jeśli jesteś zdecydowany na zakup ładowarki teleskopowej, warto się zastanowić, jaki sprzęt najlepiej się sprawdzi. Do wyboru masz wiele modeli o różnych parametrach.

Ładowarki są wykorzystywane w różnych branżach, dlatego możesz się spotkać z wariantami uniwersalnymi. Najlepiej jednak się skupić na tych, które są zaprojektowane specjalnie do pracy w rolnictwie.

Jednym z polecanych rodzajów urządzeń są modele z serii Manitou MLT. To wszechstronne maszyny, które doskonale sprawdzają się we wszystkich rodzajach prac rolnych. Mają bardzo dobrą zwrotność, dlatego można je wykorzystywać również w ciasnych przestrzeniach i niewielkich budynkach.

To świetny wybór dla rolników, którzy chcą używać jednego urządzenia do wielu różnych zadań.