Mulczowanie po zbiorach kukurydzy: niezbędny sprzęt

9 października 2023

Mulczowanie to doskonały sposób na zabezpieczenie gleby po zbiorach. Taki zabieg zapobiega rozprzestrzenianiu się różnych chorób oraz chwastów. Resztki pożniwne wykorzystywane jako mulcz muszą jednak być odpowiednio zebrane oraz pocięte. Dowiedz się, jaki sprzęt jest do tego niezbędny oraz przekonaj się, na co zwrócić szczególną uwagę podczas jego zakupu. Dzięki temu pozostałości po żniwach wykorzystasz w najlepszy możliwy sposób.

Dlaczego warto mulczować pozostałości po zbiorach kukurydzy?

Resztki pożniwne pozostawione na polach mogą być problematyczne podczas przeprowadzania zabiegów w kolejnym sezonie oraz w trakcie siewu. Są one kłopotliwe, jeśli jest ich bardzo dużo i nie zostaną w odpowiedni sposób przetworzone. Najlepszym rozwiązaniem, na które można się zdecydować, jest ich mulczowanie. Polega ono na skoszeniu pozostałości na niewielkiej wysokości, a następnie dokładnym rozdrobnieniu roślin i równomiernym rozrzuceniu ich po całym polu.

Tak powstała warstwa zabezpiecza glebę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Jest ona chroniona przed erozją wietrzną, a także nadmiernym wysychaniem i wypłukiwaniem z niej cennych składników mineralnych, do czego najczęściej dochodzi podczas ulew.

Mulczowanie ma także wiele innych zalet, do których trzeba zaliczyć:

  • regulowanie temperatury gleby,
  • ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem oraz wychłodzeniem,
  • ograniczenie dostępu światła, co zmniejsza intensywność chwastów,
  • eliminacja larw omacnicy prosowianki,
  • zmniejszenie ryzyka pojawienia się chorób grzybowych.

Jak widzisz, zabieg ten daje wiele korzyści, które sprawiają, że warto się na niego zdecydować po zbiorze kukurydzy.

Czym mulczować pozostałości po kukurydzy?

Do mulczowania służą specjalne maszyny nazywane mulczerami. Sprzęt marki Fischer jest przystosowany do pracy w nawet najtrudniejszych warunkach, dlatego doskonale poradzi sobie również z pozostałościami po zbiorach kukurydzy. Te kosiarki bijakowe są wyposażone w wysokiej jakości noże, które doskonale radzą sobie z roślinami. Obrotowy bęben ze stalowymi rębakami lub ostrzami pozwoli Ci przeprowadzić mulczowanie sprawnie i bez problemów.

Sprzęt marki Fischer to uniwersalne maszyny, które doskonale sprawdzą się nie tylko podczas pracy w gospodarstwie rolnym. Z jego pomocą uporasz się również z krzakami czy mniejszymi drzewami. Ich dużą zaletą jest to, że rozdrabniają pozostałości roślinne bardzo dokładnie. Rozrzucają je równomiernie po całym polu, dzięki czemu każda jego część jest odpowiednio zabezpieczona.

Wybierając mulczer, zwróć szczególną uwagę przede wszystkim na szybkość obrotów oraz jakość konstrukcji maszyny. Musi być ona wytrzymała, co wpływa nie tylko na tempo, efektywność pracy, ale również na bezpieczeństwo. Mulczery Fischer są wyposażone m.in. w automatyczny napinacz pasów, osłonę łańcuchową z przodu i tyłu oraz trzypunktowy układ zawieszenia. Są to maszyny o doskonałych parametrach, dlatego warto mieć je w swoim gospodarstwie. Zapewnij sobie komfortową pracę dzięki mulczerom marki Fischer.