Opryskiwacze Dammann – lider w produkcji profesjonalnych opryskiwaczy

4 kwietnia 2023

Innowacja i wysoka jakość pracy mają znaczenie także w nowoczesnym rolnictwie. Dlaczego nie skorzystać przy tym z wieloletniej tradycji i szerokiego doświadczenia w tworzeniu rozwiązań usprawniających procesy w tej dziedzinie? Firma Dammann to niemiecki dostawca profesjonalnych maszyn działający na rynku od 1979 roku! Opryskiwacze tej marki to dowód na to, że zaawansowana technologia może uczynić pracę na roli o wiele efektywniejszą.

Filozofia marki zamknięta w maszynie

Choć oferta przedsiębiorstwa powoli się poszerza, jej flagowym produktem są opryskiwacze w różnych typoszeregach. Idea założyciela firmy, Herberta Dammanna, najwyraźniej widoczna jest w konstrukcji klasycznego modelu DT 500. Podwozie tej maszyny opryskującej to jednocześnie nośnik narzędzi. Można ją wykorzystać zarówno jako opryskiwacz samojezdny, jak i rozsiewacz nawozu.

Zabezpieczenie przed uszkodzeniem układu napędowego czy całej konstrukcji nośnej w postaci sprężystej ramy gwarantuje bezpieczeństwo i sprawność użytkowania. Producent zadbał również o ochronę nadbudowy – specjalna sub-rama w DT 500 mieści się na elastycznych elementach podwozia, które przejmują na siebie wszelkie naprężenia. Podstawą pracy opryskiwacza jest mocny i niezawodny silnik (w tym przypadku jest to wysokoprężny Daimler OM 906 LA TIER 5, o mocy 170 kW (231 KM)).

Wszystko po to, aby jak najbardziej ułatwić i sprofesjonalizować prace.

Szeroka paleta innowacyjnych rozwiązań w opryskiwaczach Dammann

Marka jest szeroko uznawana i nagradzana za autorskie pomysły i rozwiązania. Wśród nich znaleźć można np.:

  • pneumatycznie przełączane, 4 sekcyjne dysze robocze,
  • filtr cieczy roboczej zabezpieczający przed zatykaniem się dysz,
  • hydromieszalnik wewnątrz zbiornika będący po opróżnieniu zbiornika urządzeniem myjącym jego wnętrze,
  • konturowanie terenu za pomocą urządzenia ultradźwiękowego, niezależnie dla prawego i lewego ramienia belki roboczej.

Uznanie należy się marce również za rozwiązania konstrukcyjne. W opryskiwaczach Profi-Class można znaleźć belkę wykonaną z wysoko wytrzymałego stopu aluminium. Choć samo podwozie nośnika jest bardzo stabilne, to – dzięki zastosowaniu tego materiału – belka robocza cechuje się wzorową stabilizacją pionową i poprzeczną.

Z myślą o rolnikach stosujących różne substancje czynne, których nie można ze sobą mieszać, Damman skonstruował opryskiwacz z trzema zbiornikami na ciecz roboczą – zasilane osobnymi pompami (DIS – PSM). W ten sposób można m.in. wykonać oprysk trzema środkami ochrony naraz bez ryzyka dodatkowych kosztów na osobne przejazdy maszyną. Ta metoda oprysku przewiduje zmieszanie różnych substancji dopiero przed rozpylaczami. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko oszczędność czasu i środków. Chronisz również rośliny przed uszkodzeniami wynikającymi z wytrącania się szkodliwych osadów podczas mieszania środków niezalecanych do równoległego aplikowania.

W odpowiedzi na potrzebę komfortu pracy – jakie są opryskiwacze od Dammann?

W każdym modelu opryskiwacza kabina operatora została zaprojektowana zgodnie z zasadami ergonomii. Ograniczone osprzętowanie nie rozprasza, a czytelne wyświetlacze i intuicyjne komputery pokładowe są łatwe w użyciu. Komfort pracy podnosi także niski poziom hałasu w maszynie. Odpowiada za to m.in. fakt, że jednostka napędowa umieszczana jest między zbiornikiem opryskiwacza czy rozsiewacza (w zależności od nadbudowy) a kabiną.

Nie bez znaczenia w projekcie niemieckich opryskiwaczy Dammann są detale. Jakość opasek na wężach maszyny, wytrzymałość śrub wykorzystanych do montażu czy solidne węże hydrauliczne to tylko niektóre z nich.