Pielnik rotacyjny – niezależna od rzędów pielęgnacja upraw

4 kwietnia 2023

W efektywnej pielęgnacji upraw liczy się możliwość dostosowania rozwiązania do różnorodnych warunków pracy. Marka PÖTTINGER postanowiła odpowiedzieć na te potrzeby – pielnik rotacyjny Rotocare to gwarancja sprawnej uprawy, a jednocześnie skutecznej ochrony roślin. Wszystko ze względu na proste rozwiązania, intuicyjną obsługę narzędzia i możliwość optymalizacji jej pracy do podłoża. Czym jeszcze wyróżnia się pielnik Rotocare?

Skuteczność pracy w zróżnicowanych warunkach

Dzięki opcji regulacji niektórych parametrów pielnika rotacyjnego można optymalizować pracę względem konkretnego terenu. Dowolne ustawienie dolnych cięgieł ciągnika pozwala na najkorzystniejsze kopiowanie nierówności terenu. Z kolei za sprawą ustawień cięgieł górnych można regulować intensywność pracy i przez to nacisk gwiazd pielących. Sama obsługa urządzenia jest prosta i intuicyjna, a ryzyko błędu – niewielkie.

Pielnik rotacyjny można stosować:

  • w uprawach rzędowych (np. kukurydzy czy soi),
  • niezależnie od rzędów (np. przy zbożach).

Intensywność pracy należy przy tym dopasować do konkretnej fazy rozwoju uprawy. Co do zasady – im większa jest roślina, tym agresywniejsze może być pielenie.

Pielnik rotacyjny – technika na rzecz jakości upraw

Mechaniczna pielęgnacja upraw nie musi oznaczać rezygnacji z nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie. Pielnik rotacyjny jest tego najlepszym przykładem. Producent zadbał w nim m.in. o:

  • samoostrzące się koła gwiazdowe – łyżeczkowane czubki na zakończeniu każdej gwiazdy gwarantują nieprzerwanie wysoką jakość i skuteczność pracy,
  • solidną ramę i koła – pomagają utrzymać optymalną głębokość pracy i płynne prowadzenie ciągnika.

Również w zakresie ustawień możesz liczyć na szeroki wybór. W pielniku rotacyjnym marki PÖTTINGER da się regulować:

  • siłę nacisku i intensywność pracy,
  • głębokość roboczą,
  • szerokość śladu kół utrzymujących głębokość względem rozstawu rzędów,
  • prędkość jazdy.

Za sprawą gwiazd rotujących pielnika, które pracują niezależnie od rzędów, chwasty już w fazie zawiązka, kiełkowania i fazie pierwszego liścia są wyciągane razem z korzeniami i odkładane na powierzchni pola.

Rozrzucone i przykryte ziemią giną ze względu na brak dostępu do światła. Pielnik rotacyjny to także wsparcie w trosce o jakość gleby. Zagłębiając się w nią punktowo, urządzenie mechanicznie kruszy jej wierzchnią warstwę. Dzięki temu gleba sprawniej pobiera wodę, a proces mineralizacji roślin jest o wiele efektywniejszy.

Wydajność pracy z pielnikiem Rotocare

Pielnik rotacyjny odznacza się wysokim stopniem produktywności. Pozwala rozwinąć prędkość nawet 30 km/h, co istotnie wpływa na wydajność pracy w przeliczeniu na hektar. To doskonale rozwiązania, kiedy pogoda w danym okresie roku jest kapryśna, a ty chcesz wykorzystać okno pogodowe.