Popraw efektywność siewu: Vaderstad Tempo

5 lutego 2023

Precyzja siewu ma bardzo duże znaczenie dla optymalnej wysokości plonu. Zwykle, aby osiągnąć pożądaną głębokość i odległość nasion od siebie, prace siewne muszą odbywać się w niezbyt szybkim tempie. Siewnik punktowy Vaderstad Tempo pozwala zachować bardzo wysoką precyzję siewu przy dwukrotnym zwiększeniu prędkości w porównaniu do standardowych maszyn. Dowiedz się więcej.

Precyzja siewu – dlaczego jest tak istotna?

Zachowanie precyzji siewu zapewnia roślinom optymalne warunki rozwoju. Dzięki temu mogą wzrastać bez utrudnień i dawać wysokie plony. Niewłaściwe rozmieszczenie nasion w glebie, czyli na przykład braki w rzędzie, oznacza straty. Z kolei podwójny lub zbyt gęsty wysiew sprawia, że rośliny muszą konkurować o dostęp do światła i substancji odżywczych. Nie wszystkie dojrzewają w tym samym czasie, co wpływa na obniżenie plonów.

O ile brak nasion w rzędzie może być spowodowany czynnikami zewnętrznymi, o tyle podwójny wysiew zawsze wynika z nieprawidłowego działania maszyny.

Precyzja pracy w trzech wymiarach

Warto postawić na siewnik, który zagwarantuje właściwe rozmieszczenie nasion. Chodzi o zapewnienie precyzji w trzech aspektach:

  • długości – odległość pomiędzy nasionami w rzędzie jest zawsze taka sama,
  • głębokości – wszystkie nasiona znajdują się na zaprogramowanej głębokości,
  • szerokości – operator może wyłączać poszczególne sekcje, na przykład wysiewające nasiona, mikrogranulat lub nawóz.

Takie funkcjonalności oferuje siewnik Vaderstad Tempo. Jego największym atutem jest unikatowy system dozujący nasiona. Wysoka precyzja pracy wynika z możliwości kontrolowania ruchu materiału siewnego przez cały czas – od momentu opuszczenia zbiornika do chwili, gdy znajdzie się w glebie.

Precyzja to jednak nie wszystko. Ta maszyna pozwala ją zachować przy dwukrotnej prędkości pracy w porównaniu do tradycyjnych siewników. To idealne rozwiązanie, by poprawić efektywność siewu.

Powershoot – wysoka prędkość pracy przy zachowaniu dokładności siewu

W standardowych siewnikach nie ma możliwości zachowania precyzji siewu przy pracy z dużą prędkością. Dzieje się tak, ponieważ nasiona wypadają ze zbiornika dozującego pod własnym ciężarem. Im szybsze tempo jazdy, tym większe wibracje. Zakłócają one prawidłowy ruch nasion, czyli powodują braki w rzędach lub podwójny siew.

W Vaderstad Tempo zastosowano nadciśnieniowy układ dozujący Powershoot. Podaje on materiał siewny, wykorzystując sprężone powietrze. Ruch nasion jest precyzyjnie kontrolowany, a grawitacja nie ma na nie takiego wpływu jak w standardowych maszynach.

Niezawodność przy szybkim siewie

Optymalizacja siewu to również ograniczenie czynności konserwujących, których wymaga maszyna do prawidłowej pracy. Vaderstad Tempo zaprojektowano w taki sposób, by maksymalnie obniżyć konieczność przeprowadzania takich działań.

Wszystkie połączenia ruchome są bezobsługowe. Ponadto rama urządzenia, elementy hydrauliczne i rama wysiewająca mają wyjątkowo wytrzymałą budowę. Zapewniają one długą żywotność maszyny w każdych warunkach. 

Ten sprzęt to propozycja dla osób, którym zależy na maksymalnym zwiększeniu prędkości siewu bez straty na precyzji aplikowania nasion.