Prawidłowe rozprowadzanie gnojowicy wśród upraw

14 kwietnia 2023

Gnojownica to w pełni naturalny zasób, który stanowi doskonałą odżywkę dla pól uprawnych i użytków zielonych. Sekret jej działania tkwi jednak we właściwym rozprowadzeniu z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Proces ten należy uwzględnić w planie nawożenia przewidzianym dla danego gospodarstwa. O czym trzeba pamiętać, aby skutecznie nawieźć uprawy tą metodą?

Co na temat nawożenia gnojowicą mówi prawo?

W dokumentacji każdego gospodarstwa rolnego odnotowuje się wszelkie zabiegi mające na celu m.in. odżywienie upraw. Zalicza się do nich również rozprowadzanie gnojowicy – chodzi o kontrolę dawki azotu, która została zastosowana oraz dokładną datę. W przypadku nawozów naturalnych tego typu znaczenie ma również pora ich aplikowania. Polskie prawo mówi, że gnojowica powinna być wykorzystywana w okresie od marca do jesieni (data może się różnić w zależności od typu ziemi – inna będzie dla gruntów ornych, a inna dla użytków zielonych).

Jak najlepiej rozprowadzać gnojowicę?

Z wyżej wymienionych powodów aplikowanie gnojowicy musi przebiegać sprawnie. Jest to istotne również dlatego, że znajdujące się w niej dobroczynne dla roślin związki dość szybko zanikają i stają się bezużyteczne. Na skutek nieprawidłowej aplikacji można także zaszkodzić uprawom, zamiast im pomóc. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy np. nawóz nie zostanie rozprowadzony dokładnie i pozostanie na powierzchni ziemi.

W przypadku gnojowicy wciąż stosowana jest tradycyjna metoda nawożenia, a więc płaszczowe rozlewanie na powierzchnię pola. Coraz większą popularność zyskuje jednak alternatywa w postaci specjalnych ramp rozlewających, których efektywność jest nieporównywalnie większa – głównie ze względu na ich rozmiary. Profesjonalne rampy ograniczają przy tym straty azotu, więc efektywność nawożenia wzrasta jeszcze bardziej. Niektóre modele maszyn wyposażone są w rozdzielacze, które miksują gnojowicę i rozdrabniają znajdujące się w niej ciała włókniste. 

Rampa rozlewająca do gnojowicy – dlaczego warto w nią zainwestować?

Konstrukcja fachowych maszyn rozlewających, jak np. marki Joskin, pozwala na skuteczną pracę przy jednoczesnej ochronie roślin przed przypadkowymi zanieczyszczeniami. Jednym z najpopularniejszych modeli jest JOSKIN Pendislide Pro występujący w czterech wariantach, jeśli chodzi o wymiary. Jak dokładnie działa? Elementy rozlewające składają się z giętkich listew z płozami. To właśnie one tworzą w glebie bruzdy, pozwalając na rozprowadzenie nawozu.

W miejscach, gdzie gleba jest kamienista, stosuje się wymiennie elementy stalowe ustawione pod odpowiednim kątem. Każde z ramion takiej maszyny może wykonywać ruchy niezależnie od drugiego – to daje jeszcze większe pole manewru w tej całej operacji.

Rampa rozlewająca gnojowicę to z jednej strony bardzo prosta konstrukcja, a z drugiej – sprzęt o szeregu zastosowań, niezależnie od ukształtowania terenu czy warunków naturalnych. Jedno jest pewne – precyzyjne rozprowadzenie gnojowicy i duże szerokości robocze ramp to gwarancja optymalnego nawożenia, a w efekcie zdrowych i obfitych upraw.