Prowadzenie uprawy rolniczej wymaga dużego nakładu środków, czasu i pracy. Wiele miesięcy starań owocuje plonami, których zbiór trzeba przeprowadzić w czasie zaledwie 2-3 tygodni. W przeciwnym razie może dojść do strat wynikających np. z wysypywania się ziarna czy pokładania roślin. Sukces zbiorów zależy od stanu technicznego kombajnów i pras. Dlatego warto wcześniej zadbać o ich właściwe przygotowanie.
Przegląd pod kątem sprawności
Specyfiką wykorzystania maszyn rolniczych zazwyczaj jest ograniczanie ich pracy do zaledwie kilku tygodni w roku. Czy jest to kombajn zbożowy, ziemniaczany, czy heder do kukurydzy, przydatność sprzętu ogranicza się jedynie do dwóch czy trzech tygodni, w których przeprowadza się zbiór. Z drugiej strony rolnik pozostaje pod presją zmiennych warunków środowiskowych. Kapryśna aura może bowiem pokrzyżować plany i wymusić na nim przesunięcia w kalendarzu.
Wszystkie wymienione okoliczności decydują o potrzebie zachowania pełnej sprawności maszyn wykorzystywanych do zbioru. Nietrudno bowiem wyobrazić sobie konsekwencje, gdy w tygodniowym oknie pogodowym kombajn odmówi posłuszeństwa. Przestój maszyny to przesunięcie w czasie zbioru i większe ryzyko pojawienia się strat plonów. A to wystarczające przesłanki do tego, aby na kilka tygodni przed żniwami dokonać kompleksowego przeglądu maszyn.
Przegląd samodzielny czy w serwisie?
Dobra znajomość maszyny pozwala rolnikowi zaoszczędzić czas i środki przeznaczone na profesjonalne serwisowanie. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie? Niektóre oryginalne części zamienne do kombajnów, pras i pozostałych maszyn rolniczych może on kupić w
Polboto-Agri, poprzez wiele oddziałów na terenie całego kraju. Samodzielna wymiana jednak wymaga znajomości maszyny oraz czasu. Prace, które należy wykonać w ramach przygotowania kombajnu do żniw, to między innymi:
- oczyszczenie i skontrolowanie podzespołów
- wymiana zużytych części na nowe,
- smarowanie podstawowych punktów maszyny,
- sprawdzenie wskaźników, kontrolek deski rozdzielczej oraz oświetlenia,
- kontrola pracy cięgieł i dźwigni,
- kontrola pracy układu hydraulicznego i sprawdzenie jego szczelności,
- sprawdzenie sprawności skrzyni biegów,
- sprawdzenie sprawności układu hamulcowego,
- czyszczenie i wymiana filtra pyłkowego,
- sprawdzenie stanu technicznego i napięcia pasów kombajnu,
- regulacja pasów, sprzęgieł przeciążeniowych i przekładni bezstopniowych,
- sprawdzenie i poprawa naciągu łańcuchów napędowych,
- sprawdzenie stanu technicznego i czystości przenośników (kłosowego, ziarnowego),
- wymiana uszkodzonych części w zespole żniwnym (bagnety, nożyki), podajniku ślimakowym,
- kontrola stanu technicznego zespołu młócąco-czyszczącego (bęben, podsiewacz, klepisko, wytrząsacze, wentylator, kosz z sitami, układ napędowy, elementy zawieszenia),
- czyszczenie przedziału silnikowego z resztek plew,
- kontrola ciśnienia powietrza w kołach.
Wymieniona lista czynności jest długa, a nie obejmuje jeszcze wszystkich działań. Konieczne jest sprawdzenie każdego detalu, począwszy od czyszczenia wszelkich otworów i filtrów, po dokręcanie śrubek i nakrętek. Podobnie przedstawia się też przygotowanie prasy do zbiorów, chociaż maszyna ta jest nieco mniej skomplikowana w budowie. Zlecając serwis Polboto-Agri, rolnik zyskuje pewność, że wszystkie etapy zostaną zrealizowane i żaden detal nie będzie pominięty. Biorąc pod uwagę stawkę, której wygranie gwarantuje sprawna maszyna, warto zainwestować w profesjonalny serwis.