Planujesz zakup rozsiewacza nawozu? Zastanów się, jaki rodzaj maszyny będzie w pełni odpowiadał Twoim potrzebom. Wysokie ceny preparatów nawożących sprawiają, że jednym z ważnych parametrów sprzętu jest precyzja rozsiewania. Jaki typ urządzenia wybrać? Dowiedz się, czy w Twoim przypadku lepiej sprawdzi się rozsiewacz zawieszany czy zaczepiany.
Nawożenie – dlaczego jest tak ważne?
Głównym celem nawożenia jest zwiększenie zawartości składników odżywczych w glebie. Zapewniają one prawidłowy wzrost roślin.
Nawozy stosowane w rolnictwie:
- poprawiają odczyn gleby,
- pozytywnie wpływają na jej właściwości sorpcyjne,
- wspierają rozwój pożytecznej mikroflory bakteryjnej,
- przyspieszają rozkład resztek pożniwnych.
Aplikowanie nawozu jest zatem po prostu opłacalne, ponieważ pozwala uzyskać większe plony i korzystnie wpływa na kondycję roślin.
Niestety obecne ceny takich preparatów nie należą do niskich. Właśnie dlatego warto dobrze przemyśleć zakup rozsiewacza. Maszyna powinna pozwalać na precyzyjne nawożenie, aby uniknąć strat cennego materiału.
Jaki rodzaj rozsiewacza wybrać?
Rozsiewacze nawozu są dostępne w wielu różnych rodzajach. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim sposób aplikacji materiału nawożącego.
Wśród najbardziej popularnych typów maszyn znajdują się rozsiewacze:
- jednotalerzowe – polecane do mniejszych gospodarstw rolnych,
- dwutalerzowe – bardziej funkcjonalne, oferujące możliwość siewu granicznego,
- z belką wysiewającą – dla najbardziej wymagających, pozwalają wysiać bardzo dużą ilość nawozu mineralnego w krótkim czasie.
Rodzaj systemu wysiewającego nie jest jedyną cechą odróżniającą od siebie poszczególne typy urządzeń. Zanim wybierzesz konkretną maszynę, zwróć też uwagę na sposób jej połączenia z ciągnikiem.
Do wyboru masz rozsiewacze zawieszane i zaczepiane. Zobacz, czym charakteryzuje się każdy z nich.
Rozsiewacze zawieszane
Takie maszyny nie poruszają się na własnych kołach, ale są zawieszane z tyłu ciągnika. Ich stosowanie jest bardzo praktyczne. Stanowią integralną część pojazdu, dlatego operator ma znacznie większą wygodę jego prowadzenia.
Rozsiewacze zawieszane cieszą się szczególną popularnością wśród sadowników, ponieważ z racji swojej konstrukcji nie narażają na kolizję z drzewkami i nie powodują ryzyka uszkodzenia roślin.
Takie urządzenia stosuje się w:
- wysiewie normalnym,
- wysiewie granicznym,
- późnym dokarmianiu,
- nawożeniu specjalistycznym.
Rozsiewacze zawieszane są wykorzystywane w winnicach, szkółkach leśnych i ogrodnictwie. Ich zaletą jest wysoka precyzja siewu.
Rozsiewacze zaczepiane
Rozsiewacze zaczepiane to urządzenia poruszające się na własnej osi, czyli niestanowiące integralnej części pojazdu rolniczego. Zaczepia się je do ciągnika, a one poruszają się za nim (tak jak przyczepa).
To rozwiązanie szczególnie polecane rolnikom, którzy poszukują maszyny oszczędnej w dozowaniu nawozu. Urządzenia mają pojemne zbiorniki, dlatego doskonale sprawdzają się w dużych gospodarstwach. Stosuje się je nie tylko w rolnictwie, ale również w leśnictwie i ogrodnictwie.
To, która z maszyn lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, zależy od wielu czynników. Weź pod uwagę przede wszystkim wielkość Twojego gospodarstwa oraz rodzaj uprawy. Uwzględnij także to, czy zależy Ci na bardzo wysokiej precyzji siewu, czy ta kwestia ma dla Ciebie drugorzędne znaczenie.