Trudne warunki pogodowe: jak bezpiecznie transportować plony?

13 listopada 2022

Uzyskanie wysokich plonów dobrej jakości jest podstawowym celem pracy każdego rolnika. Aby go osiągnąć, stosuje się szereg zabiegów agrotechnicznych – troszcząc się o jak najlepsze warunki dla roślin i chroniąc je przed czynnikami środowiskowymi. Jednak na zbiorze praca się nie kończy, gdyż plony trzeba jeszcze przetransportować. Jak najlepiej to zrobić w trudnych warunkach pogodowych?

Znaczenie transportu w rolnictwie

Mogłoby się wydawać, że zadania rolnika ograniczają się jedynie do uprawy ziemi, która obejmuje siew, nawożenie, opryski i zbiór plonu. W rzeczywistości ważną częścią rolniczego cyklu produkcyjnego jest także logistyka. Zebrane z pola zboże, słomę, zielonkę czy warzywa korzeniowe trzeba przecież przewieźć do miejsca składowania, a potem dalej – do skupu czy do producenta zajmującego się przetwórstwem. Transport musi być nie tylko dobrze zorganizowany, aby nie powodował przestojów. Ważne jest też, aby przewożone ziarno, ziemniaki czy buraki cukrowe trafiły do celu w jak najlepszym stanie.

Czynnikiem, który nie zawsze sprzyja rolnikom, jest pogoda. Niestety, odłożenie przewozu ziarna na później ze względu na padający deszcz czy silny wiatr nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego warto wcześniej zaplanować ten etap prac i zadbać o odpowiednie wyposażenie. W tej roli doskonale sprawdzą się przyczepy Zasław dostępne w naszej ofercie.

Przyczepy dwuosiowe z plandeką lub bez

Przyczepy dwuosiowe marki Zasław są idealnym środkiem transportu do przewozu ziarna zbóż czy warzyw korzeniowych. Ich główną zaletą jest dostępność różnych wariantów ładowności. Dzięki temu można je dopasować do wielkości zbieranych plonów czy parametrów ciągnika. Najmniejsze modele, D-737BA-8, mogą jednorazowo przewieźć 8 ton produktów rolnych, a największe – D-737AA-14 XL – nawet 14 ton. Ponadto każdą przyczepę można dowolnie skonfigurować, wyposażając ją w rozwiązania takie jak:

  • plandeka,
  • stelaż,
  • podest roboczy,
  • chlapacze kół tylnych i na zderzak,
  • zaczep sztywny, obrotowy lub automatyczny,
  • koło zapasowe i wciągarka,
  • ogumienie o konkretnych parametrach.

Dodatkowo każda przyczepa dwuosiowa może być zaopatrzona m.in. w pneumatykę jedno- i dwuobwodową, skrzynię narzędziową, halogeny, zbiornik na wodę, odboje rowerowe. Przyczepy charakteryzują się wysoką szczelnością, masywną podłogą z blachy o grubości 5 mm, przednią ścianą wzmacnianą słupami. Ich atutami są też innowacyjny system łączników oraz dźwignie ryglowania centralnego z inteligentną regulacją siły docisku.

Przyczepy tandem do transportu płodów rolnych

Alternatywą dla modeli dwuosiowych są przyczepy tandem. Charakteryzują się one budową podobną do modeli dwuosiowych. Te konstrukcje są bardzo szczelne, pojemne i mogą być wyposażone w odporną na uszkodzenia plandekę ochronną. Wyróżniają je zwarta budowa oraz dyszel z możliwością regulacji ucha w zakresie 350-850 mm. Praktycznym rozwiązaniem jest dodatkowy nacisk pionowy na dyszel. Dzięki niemu jest możliwe dociążenie ciągnika, przez co zyskuje on większą siłę uciągu. Nie bez znaczenia jest też progresywne resorowanie dyszla, które zapobiega pionowym wahaniom tandemu. Przyczepy tego typu są dostępne w wariantach ładowności od 10 do 14 ton i w wersji ze słupkiem lub bez.