Väderstad – technologie siewu i uprawy na najwyższym poziomie

17 sierpnia 2023

Uprawa roli to jedno z podstawowych zadań większości gospodarstw rolnych. Niezależnie od wielkości posiadanych gruntów, konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie, aby móc prawidłowo wykonać siew. Pomagają w tym nie tylko znajomość technik wysiewu, ale także profesjonalne maszyny. Jednym z liderów specjalizujących się w produkcji sprzętu ułatwiającego siew i uprawę roślin jest firma Väderstad. Sprawdź, co wyróżnia maszyny producenta.

Väderstad – profesjonalne wyposażenie do siewu i uprawy roli

Väderstad-Verken AB to szwedzki producent specjalizujący się w maszynach rolniczych. Jednym z większych sukcesów tej firmy było zaprojektowanie pierwszego kultywatora i rozpoczęcie jego sprzedaży. Ten cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem na rodzimym rynku. Z czasem firma pojawiła się także w sąsiednich krajach. Obecnie Väderstad jest przedsiębiorstwem znanym niemal na całym świecie. Oferuje ono różnego rodzaju maszyny ułatwiające siew roślin i uprawę roli. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie sprzętu do typu gospodarstwa, jego wielkości i zapotrzebowania.

Firma Väderstad swoje maszyny dzieli na 3 podstawowe kategorie. Jest to sprzęt przeznaczony do uprawy roli, siewu klasycznego i siewu punktowego. Maszyny Väderstad to m.in.:

  • kultywatory,
  • agregaty uprawowe,
  • agregaty talerzowe,
  • brony zębowe,
  • siewniki i zbiorniki.

Maszyny firmy Väderstad niezbędne w uprawie roli

Kultywator Opus 400-700 to jeden z większych modeli w ofercie firmy Väderstad. Umożliwia on odpowiednie przygotowywanie gleby pod uprawę. Jego najważniejszą zaletą jest szerokość pozwalająca na jednorazowe rozluźnienie ziemi w pasie od 4 do 7 metrów. Maszyna pracuje w gruncie do głębokości 30 cm. Zęby rozstawione są 27-centymetrowych odstępach. Wykorzystują one specjalną technologię zabezpieczającą je przed uszkodzeniem w przypadku natrafienia na twardy przedmiot.

Agregaty talerzowe są maszynami cenionymi przez rolników ze względu na możliwość wykorzystania przy wielu różnych zadaniach w gospodarstwie. Zależnie od zastosowanego talerza przy pomocy maszyny można uprawiać ściernisko, mieszać glebę czy rozdrabniać pozostałości po żniwach.

Firma Väderstad oferuje również brony zębowe, których głównym zadaniem jest przygotowanie podłoża pod przyszłe uprawy. Jednym z najpopularniejszych modeli jest NZ Extreme 1250-1425. Sprzęt ten obejmuje jednorazowo pas ziemi o szerokości od 12,5 do 14,25 metra. Dzięki nowoczesnych technologiom i różnego rodzaju zabezpieczeniom wyposażenie to sprawdza się nawet podczas przygotowania podłoża na pochyłym terenie.

Nowoczesne wyposażenie Väderstad stworzone do efektywnego siewu

Firma Väderstad oferuje nowoczesne siewniki dostępne w dwóch wariantach: Rapid oraz Spirit. Wersja Spirit jest jedną z najbardziej zaawansowanych na rynku. System talerzy zastosowany w maszynie żłobi ziemię, a następnie za pomocą dyszy dostarcza nawóz w przygotowane wcześniej miejsce. Kolejny element zamyka częściowo otwartą szczelinę i wprowadza na jej górną część nasiona. Następny komponent siewnika całkowicie zamyka natomiast wyżłobienie w ziemi. Taki system wysiewu określa się mianem Combi. Gwarantuje on plony najwyższej jakości.


Siewniki punktowe Väderstad wykorzystują technologię PowerShoot i sprężone powietrze. System ten został zaprojektowany z myślą o jak najszybszym i jednocześnie precyzyjnym wysiewie nasion.