Wykopki ziemniaczane i zbiory buraków cukrowych: jak wybrać najlepszą przyczepę?

25 sierpnia 2022

Przyczepy do zbioru buraków i ziemniaków można kupić w wielu różnych wariantach. Jak więc wybrać najlepszą? Przede wszystkim warto uwzględnić swoje potrzeby, między innymi to, czy poszukujesz sprzętu wyspecjalizowanego do konkretnych zadań, czy uniwersalnego. Bardzo ważna jest również wielkość przyczepy oraz liczba osi, w które została wyposażona.

Rodzaje przyczep rolniczych

Wśród dwóch głównych rodzajów przyczep można wyróżnić modele uniwersalne i specjalistyczne. Pierwsze dobrze sprawdzą się w sytuacji, gdy mają służyć do wielu różnych prac rolnych, na przykład podczas zbioru ziemniaków, buraków i zboża. Takie pojazdy zwykle mają formę wywrotki, wyróżnia je prosta konstrukcja o jednej lub trzech rozkładanych burtach.

Przyczepy specjalistyczne to z kolei modele, które zostały konstrukcyjnie przystosowane do pełnienia określonej funkcji, na przykład do zbioru ziemniaków. Mogą być wyposażone w ruchome podłogi, zgarniarki, skrobaki i inne elementy, które są bardzo przydatne w konkretnej pracy. Jeśli zależy Ci na zakupie pojazdu przeznaczonego typowo do zbioru buraków i ziemniaków, ten typ zdecydowanie lepiej się sprawdzi, ponieważ przyspieszy i ułatwi wykonywanie określonych zadań.

Liczba osi w przyczepie

To także ważne kryterium wyboru najlepszej przyczepy do zbioru ziemniaków i buraków cukrowych. Tutaj można wyróżnić pojazdy:
• jednoosiowe – łatwe w manewrowaniu, ale o ograniczonej ładowności,
• dwuosiowe – nieco trudniejsze w manewrowaniu i cięższe, jednak znacznie bardziej ładowne, cieszą się największą popularnością wśród rolników,
• trzyosiowe – łatwe w manewrowaniu, a przy tym bardzo ładowne (nawet do kilkudziesięciu ton), chętnie wybierane do dużych gospodarstw,
• o podwoziu tandem – osie są umocowane w tylnej części przyczepy, dlatego część ciężaru przyczepy obciąża tylną oś ciągnika, ułatwiając uciąg.
Warto wziąć pod uwagę, że każdy z typów cechuje się pewnymi zaletami i wadami, dlatego zawsze należy dobierać przyczepy do konkretnych warunków pracy. Bardzo istotny jest między innymi uciąg ciągnika oraz szerokość pola, która wymusza określone manewrowanie zespołem pojazdów.

Co brać pod uwagę podczas zakupu przyczepy?

Jeśli szukasz idealnej przyczepy do wykorzystania podczas zbioru ziemniaków i buraków cukrowych, przede wszystkim zwróć uwagę na jej pojemność. Zbyt mała będzie skutkowała koniecznością częstego opróżniania, co przełoży się na spowolnienie pracy i częste przerwy. Z kolei zbyt duża może być niekompatybilna z ciągnikiem – jego uciąg może okazać się niewystarczający.

Warto zwrócić uwagę na wyspecjalizowane urządzenia przeznaczone typowo do zbioru buraków i ziemniaków, czyli modele wyposażone w dodatkowe udogodnienia, na przykład ruchomą podłogę czy zgarniaki. Takie pojazdy pozwalają znacznie przyspieszyć prowadzenie prac, wymagają także mniej wysiłku ze strony użytkowników.

Istotnym kryterium jest też oczywiście cena. Choć nie warto zwracać uwagi wyłącznie na koszt, nie da się ukryć, że to właśnie on stanowi ważną wskazówkę podczas wyboru sprzętu rolniczego. W niektórych sytuacjach warto zwrócić uwagę na maszyny używane, chociaż zawsze należy bardzo dokładnie skontrolować ich stan przed zakupem.